úterý 8. ledna 2013

8th January


  • Dnešek docela úspěšný, naučila jsem se italské, české baroko na dějiny umění, vážně...když se člověk neučí a koukne jen tak zběžně do sešitu, tak ví vše hned ale když ho tlačí čas, tak nic -temno..zřejmě se přece jen konec světa stal, ale v mé hlavě..
( Today i had successful day, i learned what i wanted) czech and italian baroque from history of art) seriously, when someone people are not learning, and just look to book (they know everything immediately (without long-time learning) and when they have to learn on exams, then head is empty hahah, darkness in the head (they can't learn)- thats me!!! OMFG i think i am gonna be crazy because it ......

  • Už od rána mám dost retro náladu, co se hudby týče, "people are people" poslouchám celý den , lovesong od the cure taky tak nějak...
( From today's morning i am in retro mood, with regard to music...song "people are people" i am listening really all day, lovesong by the cure too)

  • na návštěvu města jsem si vybrala nejnevhodnější dobu (když pršelo), samozřejmě bez dešníku, jak jinak. Ale docela se to ke mě hodilo, moje bunda ala strážce majáku, klobouček, sailor batoh (poslední dobou nosím batohy hahaha
i decided to go on the square in right time really, when was rainy, without umbrella for sure (thats my style, forget everything hahah), but it suits to be a bit, this rainy weather, because i was in sailor clothes, with my sailor backpack, coat wich looks in "lighthouse keeper" style haha, i had my black hat too :) (this time i am wearing backpacks a lot...there is something wrong with me probably haha)


  • Rozhodla jsem se víc starat o pleť, jsem ještě mladá, takže se toho musím zhostit dokud je  čas ještě, proto jsem si dokoupila odličovací mléko (už né odličovací ubrousky!!!!!!) a tonikum (které si pak objednám lepší na ebay (zatím se spokojím s tímhle francouzským tentonocem, který voní po růžích.
yesterday at night i looked on some sides and i decidet i will take care about my face more, i have to when i am young, when is time. To this time i didn't care so much but thats no good, i know but i am so lazy. But yesterday at night i said to myself nooo....u have to! :-D (so i was shopping some things, what i need) and i am gonna buy next "skin care" on ebay (etude house...)!


my christmas tree/můj stromeeek!!


  •  Včera jsem dokoukala "Rooftop prince" eeeee, ja chciiii ještě, to byl nejlepší serial eeeee, skoula další díly Missing you (fakt jim to tak trvá než to přeloží? nebo to v korejských televizích teprve teď vysílají? eeee)
Yesterday i finished " Rooftop prince" eee, i want more episodes!!! i wathed next episodes of Missing you
rooftop prince song

missing you song

-------------> a teď začnu/ now i will start " Cheongdamdong Alice"


Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...