pondělí 7. ledna 2013

vintage

Somethimes when i am painting, drawing, doing linecut or engravings i need some inspirations, somethimes i need to meet muse, when she don't want come to me. Thats why i buying a lot of books about paintings, books of art, history book or normal books from famous writers. Book is like human, but something like immortal human ....we are dying with the time (life of human is 60-70 years) our life is one story. But book's life is different, they have story too..... but they never die...stories are here forever.

This book is in german language so i don't understand haha..but it doesn't matter to me :-)
i bought it in antique shop which was closed :-(

 .................................
ohh thats really interesting, the first postcard i bought in antique shop here in Domažlice, but second one i bought somewhere else, i think that on internet, on different online antique shop...but when i looked on my postcard, photo collection...i realized that  this two photos belonged to one person.....haha they went this long way to meet again together :-) i am so lucky i have them :) ...it is little bit mysterious, right? (and i remember that in antique shop where i bought the first one i saw medallion too ( with woman which is on both) ..ohh damn   if i could return in the time i would boy it too hahaa ♥
2 komentáře:

 1. Taky mám několik knih v jazycích, které neumím odst dobře na to, abych je přečetla, ale byly hrozně hezké a levné <3 Třeba modlitební německou knížku tištěnou Švabachem a starou kolem sta let, která stála pár korun :) A ty fotky jsou tedy zajímavé - že se náhodou takhle sejdou...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. woww, to je supr :) knihu tištěnou Švabachem ještě nemám :-), nebo myslím, že nemám. Ono ty největší poklady (a že to trvá než je najdeme :D ) bývají i nejlevnější (ale je to otázka štěstí, co?) ale o to větší radost člověk má...víc, než kdyby šel člověk do knihkupectví a koupil si novou (o které věděl, že ji tam najde).

   A člověk si u těhle starých knih může říct...je cenná (třeba ne hodnotně) ale pro tebe má význam...kolikrát jsem takhle v poředech viděla, že lidi v bazarech našli věc za pár korun (či v jiné měně) a když si to později nechali ohodnotit...zjistili, že to má velkou cennu...je to jako hledání pokladu :)

   Vymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...